SAVET Bela tehnika
1.12.2021. 09.46.03

KAKO IZABRATI VINSKI FRIŽIDER?

1/1

Tajna dobrog vina je, između ostalog, u skladištenju. Ako nemate sopstveni vinski podrum, vinska vitrina bi za vas bila idealan izbor. One postepeno postaju uobičajen deo modernih domaćinstava, a uz to su pristupačnije nego što mislite.

Druga opcija je rashladna vitrina, u kojoj se, osim pića, mogu držati i deserti, salate i druge đakonije kojima je potrebno čuvanje na hladnom mestu. Zato pročitajte nekoliko dobrih saveta kako ne biste pogrešili pri izboru.

 

Na šta treba da se fokusirate pri izboru

Pre nego što počnete da se raspitujete o buci, dimenzijama ili načinu hlađenja, odgovorite sebi na nekoliko osnovnih pitanja. Da li tražite vinsku vitrinu za kućnu ili profesionalnu upotrebu? Preferirate li samostojeći model ili onaj ugradni? Želite li da boce držite uspravno ili horizontalno? Zanima li vas dizajn ili vam je potrebna samo funkcionalnost? Odgovori na ova pitanja će vam diktirati kakvu vinsku vitrinu tražite.

 

Domaća vs. profesionalna upotreba

Ako rashlađena pića pijete samo povremeno pa vam je do sada flaša vina stajala u frižideru, dovoljna vam je obična vinska vitrina za 8-10 boca bez dodatnih mogućnosti. Međutim, ako više volite potepeno hlađeno vino, trebalo bi da pogledate sofisticiranije modele. One u ponudi imaju nekoliko zona hlađenja, zavisno od vrste vina (crveno, belo, roze, šampanjac), a kapacitet im je desetak boca.

Profesionalne vrste se uglavnom odnose na rashladne vitrine. U njima možete čuvati i kolače ili sendviče, koji moraju stajati u frižideru, a u isto vreme želite da budu vidljivi kupcima.

 

Samostojeća ili ugradna vinska vitrina

Kod ugradne vinske vitrine se ne morate opterećivati bojom ili materijalom – zanimaće vas samo njena izložena strana i funkcije. Ako odaberete samostojeći model, morate uzeti u obzir materijal, boju i dizajn. Ali imajte na umu da samostojeći uređaj zahteva prostor baš kao i frižider.

 

Ugradna vinska vitrina

Ugradne vitrine polako postaju deo svake moderne kuhinje. Ako čekate adaptaciju ili tek opremate novu kuhinju, svakako razmislite o ovoj mogućnosti.

  • Može se ugraditi direktno u kuhinju, kuhinjsko ostrvo, pult ili zid
  • Kod ugradne vitrine ne morate birati boju i materijal jer su kod nje vidljiva samo vrata
  • Prilikom izbora obratite pažnju na dimenzije - svaki model mora da ima nacrt s dimenzijama za ugradnju i popis funkcija
  • Prevladava moderan dizajn koji ne prekida kuhinjsku liniju i fino se uklapa u enterijer

 

Pogledaj ugradne vinske vitrine na Idealno.rs »

 

Samostojeća vinska vitrina

Velika prednost samostojeće vitrine je mogućnost prenosa iz jedne prostorije u drugu, po potrebi.

  • Pogodna za smeštaj u prostoru (dnevni boravak, radna soba, itd.) kao zaseban element
  • Vrlo širok raspon modela i veličina
  • Uz dizajn i dimenzije, pri izboru se mora obratiti pažnja na materijal i boju
  • Kao i kod drugih samostojećih uređaja, vitrina zahteva prostor
  • Ukoliko imate plan da vitrinu smestite u dnevnu sobu, pre svega obratite pažnju na buku koju proizvodi i osvetljenje, tj. LED diode, koje mogu da remete npr. gledanje televizije.

 

Pogledaj prostostoječe vinske vitrine na Idealno.rs »

 

Dizajn i raspored enterijera

Svaka vinska ili rashladna vitrina ima police – drvene ili metalne. Iako drvo pomaže u malo boljem održavanju unutrašnje klime i vlažnosti, razlika je toliko mala da je stručnjak često i ne primeti. Najčešće korišćeno kvalitetno bambusovo drvo je snažno, izdržljivo i lako za održavanje.

Police se mogu rasporediti tako da pojedinačne flaše mogu ležati ili stajati. U skladu s tim, unutrašnjost je podeljena na nekoliko zona hlađenja s različitim temperaturama. Više rashladnih zona pravi je izbor za zahtevnije korisnike. Boce u vinskoj vitrini mogu ležati ili stajati, ali ne nudi svaki model obe opcije.

 

Materijal i kvalitet izrade

Sama vitrina je gotovo uvek izrađena ili od metala (lim) ili od plastike. Vrata su od stakla s različitim stepenima zatamnjenja ili su opremljena folijom protiv UV zračenja.

Lako ćete prepoznati kvalitetnu izradu - svi spojevi dobro pristaju. Mehanizam vrata je pouzdan i njihovo zatvaranje je ugodno prigušeno. Šrafovi i oštre ivice nigde ne zapinju i uređaj ostavlja ugodan utisak robusnosti.

 

Oblik

Donedavno se smatralo da vinska vitrina mora biti dosadna bela "kutija" bez jedinstvene dizajnerske ideje. Ako govorimo o samostojećim modelima, u ponudi postoje one jarkih boja i od crnog metala, jednostavnih linija ili hromiranih dodataka. Druga opcija je imitacija drveta, što vitrini daje rustikalni izgled. Vrata mogu biti od prozirnog ili crnog stakla, a unutrašnja rasveta u nekim slučajevima nudi više boja od jedne osnovne.

 

Važni parametri

 

Klimatski razred

Klimatski razred kazuje o tome za koje spoljne temperature je dizajnirana određena vinska vitrina. Pridržavanjem preporuka proizvođača možete računati na 100% funkcionalnosti i idealno hlađenje uz minimalnu potrošnju. Na primer, ako je naveden raspon klimatskog razreda SN-N, uređaj može raditi na temperaturama 10-32 °C.

Podela klimatskih razreda

 

Klimatski razred
Ime razreda
Raspon temperature okoline
Klimatski razred
SN
Ime razreda
subnormalni
Raspon temperature okoline
10 do 32°C
Klimatski razred
N
Ime razreda
normalni
Raspon temperature okoline
16 do 32°C
Klimatski razred
ST
Ime razreda
suptropski
Raspon temperature okoline
18 do 38°C
Klimatski razred
T
Ime razreda
tropski
Raspon temperature okoline
18 do 43°C

 

Dimenzije

Naravno, dimenzije zavise od broja planiranih boca u vitrini. Zapremina manjih vitrina je između 30 i 40 litara, a najveća može imati i više od 600 litara. Neki proizvođači navode i kapacitet prema maksimalnom broju flaša. Ako tražite konkretne dimenzije, dubina je obično 45-50 cm, kao i kod uobičajenih kućnih uređaja. Širina ide od 15 cm naviše, a visina je najčešće od 50 cm do 1,8 metara.

 

Broj zona hlađenja

Svako piće za skladištenje ima svoju idealnu temperaturu. Zato je uvek bolje da vinska ili rashladna vitrina ima nekoliko zona hlađenja. Međutim, lako možete naići i na jednozonske modele koji imaju ujednačenu temperaturu u celoj unutrašnjosti.

  • Dvozonske vrste danas su manje-više standard. Unutrašnjost im je podeljena u dve zone, u kojima možete postaviti različitu temperaturu za različite vrste vina ili drugog pića.
  • Višezonski modeli idealni su ako želite rashlađeno i crveno, i belo, i penušavo vino. Takva vina zahtevaju određenu temperaturu.
  • Vinske vitrine bez zona za hlađenje zanimljive su s tehnološke strane - u gornjem delu je najviša temperatura, koja pada prema dnu uređaja. U njima, na primer, možete držati crveno vino na vrhu dok je za šampanjac dovoljno da bude na dnu.

 

Pogledaj vinske vitrine na Idealno.rs »

 

Način hlađenja

Danas su dostupne dve opcije. Prva radi po principu termo električne ćelije. Uređaj opremljen takvom ćelijom je tiši, ne pravi vibracije i ekološki je prihvatljiviji. Druga opcija su kompresorski uređaji, koji nude manju potrošnju energije i brže hlađenje. Ali bučniji su pa stalno mesto vitrine mora biti unapred isplanirano.

 

Nosivost unutrašnjih polica

Nosivost polica zavisi uglavnom od materijala u kojem su izrađene, kao i od tehnike pričvršćivanja. Ipak, možete računati na opterećenje od najmanje 15 kilograma. Kvalitetnije i industrijske vitrine podnose dvostruko veće opterećenje.

 

Funkcije

 

  • Ekran - prikazuje različite vrednosti, najčešće unutrašnju temperaturu, postavke zone hlađenja i vlažnost. Napredniji modeli mogu imati ugrađeno podešavanje na dodir.
  • Rasveta – LED diode osvetljavaju unutrašnjost, kao npr. u frižiderima. Zahvaljujući osvetljenju, uvek ćete lako pronaći flašu koju tražite.
  • Termostat - osnovna funkcija koja po vašem izboru održava temperaturu u unutrašnjosti vitrine
  • Police na izvlačenje - zgodan dodatak koji je posebno dobrodošao kod manjih vitrina. Jednostavno izvučete policu sa svim bocama i lako i pregledno odaberete onu pravu.
  • Antibakterijska zaštita - ukoliko je uređaj opremljen ovom funkcijom, ne morate da brinete o bakterijama koje bi se inače pojavile u hladnom okruženju. Aktivna supstanca na unutrašnjim zidovima vitrine sprečava pojavu i razmnožavanje bakterija.
  • Ekstra brzo hlađenje / super hlađenje – nekim vitrinama je potrebno više vremena da dostignu željenu temperaturu. Ukoliko je određena vitrina opremljena naznačenom funkcijom, vreme hlađenja se znatno skraćuje.
  • Touchlight - uz ovu funkciju vitrinu ne morate da otvorite kako bi se upalilo unutrašnje osvetljenje. Dovoljno je da dotaknete senzor ili prekidač koji se najčešće nalazi na ručki.
  • Dugme za uključivanje/isključivanje - jednostavniji modeli se automatski uključuju kada se priključe u struju i isključuju se samo kada se njihov utikač izvadi iz štekera. Ako vam takva praksa ne odgovara, pronađite uređaj opremljen klasičnim dugmetom za uključivanje/isključivanje.
  • Ugljeni filter - koristan dodatak kada planirate da čuvate nekoliko boca vina u vitrini duže vreme. Ugljeni filter uklanja sve neprijatne mirise koji mogu da se pojave unutra.
  • UV filter - nalazi se u staklenim vratima i sprečava prodor ultraljubičastog zračenja u unutrašnjost vitrine. Zahvaljujući tome, vinska vitrina može da stvori idealno okruženje za čuvanje kvalitetnih pića.
  • Automatsko odmrzavanje - znatno pojednostavljuje održavanje vitrine. Sprečava stvaranje leda ili pojavu kapljica vode.
  • Brava za decu i zaključavanje vrata - jednostavan sistem koji sprečava otvaranje vrata. To je obično zasun ili reza, koja uvek obavi svoju funkciju.

 

Saveti i preporuke

 

Pravilna instalacija

Ako vas zanima ugradna varijanta, imate nešto jednostavniju situaciju pred sobom. Potrebno je da izmerite dimenzije i možete je uključiti u svoj raspored. S druge strane, ako se odlučite za kupovinu samostojećeg uređaja, može doći do komplikacija. Ne zaboravite na izbijanje toplote sa zadnje strane. Takođe, nemojte prevideti da dodate težinu flaša vina težini aparata ako želite da vitrinu postavite na postojeći komad nameštaja ili na postolje. I naravno – morate paziti da se vrata nesmetano otvaraju.

Vinska vitrina mora da bude postavljena u prostoriju u kojoj temperatura ne prelazi 22 °C, ali i ne pada ispod 10 °C. Međutim, to je preporuka koja ne može uvek da se isprati. Uz određene temperature, vitrina bi trebalo da bude vlažnosti od oko 75%. Ukoliko je vlažnost veća, postoji opasnost od pojave buđi, a pri niskoj vlažnosti čepovi od plute na flašama vina mogu da se isuše.

 

Čuvanje vina i njegova temperatura prema vrsti

Vina se razlikuju po boji i mogućnostima serviranja. Uz to, imaju i još jednu optimalnu temperaturu na kojoj su im najjači aroma i ukus. Dakle, ako imate mogućnosti, odaberite vitrinu sa više zona hlađenja. U nastavku ćete pronaći optimalnu temperaturu na kojoj treba čuvati svaku vrstu vina.

 

Vrsta vina
Preporučena temperatura
Vrsta vina
Teška crvena vina
Preporučena temperatura
15-18°C
Vrsta vina
Lakša i mlađa crvena vina
Preporučena temperatura
12-15°C
Vrsta vina
Rose vina
Preporučena temperatura
10-13°C
Vrsta vina
Suva bela vina
Preporučena temperatura
9-11°C
Vrsta vina
Slatka bela vina
Preporučena temperatura
8-12°C
Vrsta vina
Penušava vina i šampanjac
Preporučena temperatura
5-8°C

 

Pogledaj vinske vitrine na Idealno.rs »

Da li želiš među prvima da saznaš najbolje sezonske ponude? Prijavi se za e-novosti, koje nedeljno pripremamo za tebe.

Unesi ispravnu e-mail adresu

Tvoja prijava možda još nije potpuno završena. Ako se prijavljuješ prvi put, otvori svoje e-mail sanduče i klikni na link u poruci. Ne zaboravi pogledati i u spam folder.

® 2024 Ceneje d.o.o., deo grupe Heureka