KAKO IZABRATI NAJBOLJI ŠAMPON ZA KOSU?
Izbor optimalnog šampona za tvoj specifični tip kose ponekad može da bude pravi izazov. Šampone biramo ne samo prema problemu koji želimo da rešimo već i prema polu korisnika, sastavu i konzistenciji. Kakav šampon ti koristiš?
- Maja, prevodilac za Idealno.rs
- Vreme čitanja: 6 min
Indeks
1. Šamponi prema tipu kose
Šampon za sve tipove kose
Šampon za sve tipove kose je univerzalan šampon koji je pogodan za tanku, gustu, suvu, masnu, svetlu i tamnu kosu. Ali to neće rešiti određeni problem, poput peruti.
- Univerzalno rešenje za nezahtevne korisnike
- Za muškarce i žene
- Ne rešava konkretan problem
Šampon za normalnu kosu
Šampon za normalnu kosu namenjen je onima koji nemaju nikakvih specifičnih problema sa kosom i samo traže sredstvo za pranje kose i kože glave.
- Daje volumen i sjaj
- Neguje vlasi
- Nema posebnih efekata
Šampon za masnu kosu
Šampon za masnu kosu namenjen je i muškarcima i ženama čija se kosa masti brže i češće.
- Ne isušuje kosu, mada uklanja neželjenu masnoću
- Njime se tretira i koža glave
- Usmeren na konkretan problem
Šampon za tanku kosu
Šampon za tanku kosu beživotnoj kosi daje volumen, jačinu i sjaj.
- Čisti i hidrira kosu
- Pruža osećaj bujnije kose
- Drugačija konzistencija
Šampon za kovrdžavu i valovitu kosu
Šampon za kovrdžavu i valovitu kosu fokusiran je na specifične probleme tog tipa kose.
- Kroti svaku dlaku
- Daje kosi lakoću
- Olakšava raščešljavanje
Šampon za oštećenu kosu
Šampon za oštećenu kosu vlasima daje novu energiju i pre svega ih hrani. Na primer, rešava pitanje ispucalih krajeva i lomljenja kose.
- Hranjivi efekat
- Sprečava lomljenje kose i pucanje krajeva
- Za sjaj i jačinu kose
2. Šta izabrati
Boja kose
Boja kose takođe igra važnu ulogu. Pravi šampon može dodatno da posvetli svetlu boju kose ili da doda intenzitet tamnim vlasima.
- Šampon za plavu kosu - može još da posvetli plavu kosu
- Šampon za smeđu kosu - daje punoću boje i sjaj tamnoj kosi
- Šampon za pramenove - pramenovi imaju tendenciju isušivanja i oksidacije pa je pametno bar dva do tri puta mesečno koristiti poseban šampon za tretiranu kosu
- Šampon za crvenu kosu - crvene nijanse će biti intenzivne, a u isto vreme prirodne
- Šampon za obojenu kosu - neguje isušenu i oštećenu kosu i ujedno pojačava boju
Specifičan problem
Šampone ne treba da biraš samo prema tipu kose već i prema problemima s kojima se nosiš:
- Šampon protiv peruti - prhljaj po večkratni uporabi izgine
- Šampon za suvu kosu - zagotavlja lasem potrebno hidracijo
- Šampon za lomljivu kosu – preprečuje lomljenje in izpadanje las
- Šampon za dehidriranu kosu – oskrbi lase s potrebnimi vitamini in minerali
- Šampon za kosu bez sjaja - lasem povrne naravni sijaj
- Šampon za neposlušnu kosu – ukroti vse vrste gostih las, ki ne držijo oblike
- Šampon protiv opadanja kose - lasje se bodo nehali redčiti
- Šampon za ispucale vrhove - zahvaljujoč šamponu ti konic ne bo treba striči tako pogosto
Oblik
Danas se šamponi ne proizvode samo u tečnoj ili kremastoj konzistenciji, već i kao čvrsti ili suvi šampon.
Klasični šamponi
Izgledaju kao sapuni u kamenu, lepog su mirisa i pene. Najčešće su potpuno prirodnog sastava, sa biljnim ekstraktima, i utoliko ne opterećuju kosu i kožu glave. Možeš da ih koristiš i kod kuće i na putu, jer su lagani i jednostavni za pakovanje i nošenje.
Čvrsti šamponi
Izgledajo kot klasična trdna mila, lepo dišijo in se penijo. Najpogosteje imajo popolnoma naravno sestavo z rastlinskimi izvlečki in zato ne obremenjujejo lasišča ali las. Uporabljaš jih lahko ne samo doma, ampak tudi na poti, saj so lahki in enostavni za shranjevanje.
Šamponi za suvo pranje kose
Šamponi u prahu ili u vidu pene koji se nanose na koren kose. Pre upotrebe promućkamo, nanesemo na kosu, a zatim je dobro iščešljamo da se u njoj ne bi nakupljali ostaci šampona. Posebno su praktični kad nemaš vremena za pranje kose, a već osećaš da se masti. Šampon za suvo pranje je prikladan kao brzo rešenje, ali ne može da zameni klasične šampone.
Sastojci
Pri izboru šampona uvek treba paziti i na njegov sastav. Neke materije su izuzetno štetne za kosu. Uvek čitaj deklaraciju i šampon biraj sa što prirodnijim sastavom. Najštetniji su parabeni, odnosno konzervansi, ali i ftalati i sulfati.
Parabeni
Deluju antibakterijski, ali se apsorbiraju u ljudsko telo i utoliko su štetni. Označavaju se velikim slovom E nakon čega slede tri cifre, na primer E126.
Sulfati
Upravo zahvaljujući sulfatima šamponi lepo pene. To nam daje utisak da dobro rade svoj posao. Međutim, dugotrajnom upotrebom sulfati narušavaju zaštitnu barijeru kože glave. To kasnije može da uzrokuje razne vrste osipa koji svrbe.
Ftalati
Spadaju u najopasnije materije koje mogu da sadrže šamponi. U ekstremnim slučajevima mogu da oštete srce, jetru, pluća ili bubrege. Takođe mogu da uzrokuju neplodnost kod muškaraca i povećavaju rizik od urođenih mana kod fetusa. Čim vidiš DBP, DEP ili DEHP na etiketi šampona, izbegavaj ga.
Ostale nepoželjne supstance
Takođe izbegavaj šampone sa oznakom BHT (butil-hidroksitoluen), otpuštače formaldehida kao što su DMDM hidantoin i diazolidinil urea, jedinjenja na bazi etanolamina MEA, DEA, TEA ili EDTA. Nepoželjni su i limonen, geraniol, butilfenil metilpropional, linalol, citronelol, amil cinamal ili UV filteri etilheksil i metoksicinamat.
Volumen i pol
Na kraju, ali ne manje važno, šampone možeš da biraš i prema volumenu. Isto tako, možeš da kupiš šampon za žene, koji se uglavnom fokusira na zaštitu kose tokom feniranja, lakiranja i drugog stilizovanja. Šamponi za muškarce, pak, najčešće rešavaju problem stanjivanja kose ili peruti. Na tržištu mogu da se nađu i uniseks šamponi koje bez problema mogu da koriste i muškarci i žene. Posebnu kategoriju predstavljaju dečji šamponi koji su nežni prema osetljivoj dečjoj koži i kosi.
3. Pravilna nega kose
Želiš da imaš zdravu, sjajnu i gustu kosu? Onda je treba pravilno i redovno negovati:
- Redovno opskrbljuj kosu vitaminima A, B i E i mineralima poput cinka koji podstiče rast kose. Jedi orašaste plodove, mahunarke i mlečne proizvode.
- Priušti sebi masažu glave, najbolje jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje. Možeš da posetiš studio za masažu, frizera ili da u kućnoj radinosti upriličiš taj tretman, npr. hranljivim uljem jojobe, maslinovim ili kokosovim uljem.
- Pripremi domaći serum od koprive i njime ispiraj kosu jednom u petnaest dana. Uzmi šaku sušene ili sveže koprive, usitni je i prelij litrom ključale vode. Pusti da odstoji dvadeset minuta, zatim ocedi i isperi kosu.
- Pokušaj i sa pakovanjima za kosu jednom mesečno. Pomešaj šest kašika maslinovog ulja sa jednim žumancem i kašičicom kvalitetnog meda. Umešaj smesu i nanesi je na kosu. Zatim umotaj u peškir i ostavi da deluje najmanje trideset minuta. Potom operi kosu kao i obično.
- Vrhove treba šišati redovno, najbolje jednom u dva meseca.
- Treba izbegavati prečesto vezivanje kose jer takve frizure lome kosu.
4. Pribor
5. Česta pitanja
Čemu služi šampon od konoplje?
Šampon sa CBD-om pomaže boljoj prokrvljenosti kože glave i podstiče rast kose. Uz to je i dubinski hranljiv. Taj šampon je pogodan za sve tipove kose.
Sklon sam alergijama. Mogu li da koristim klasične šampone za kosu?
Pre svega, dobro istraži sastav šampona i izbegavaj sve štetne supstance koje smo gore naveli. Ipak, preporučujemo nabavku šampona koji se sastoje od najmanje 90% prirodnih sastojaka.
Idem na more. Da li postoji neki poseban šampon koji štiti kosu od sunca?
Naravno! Šampon za kosu izloženu suncu hidrira, omekšava i uklanja ostatke soli, hlora i peska sa kose i kože glave. Istovremeno opskrbljuje kosu svim potrebnim vitaminima i mineralima.